איך להתמודד עם כאב בתוך האוזן? - valoro

איך להתמודד עם כאב בתוך האוזן?

כאב באוזן החיצונית

כאבים באוזניים הם אינם תופעה נדירה, במיוחד בעונות המעבר בהן הטמפרטורה משתנה. האוזניים, המהוות חלק מרכזי במערכת הנשימה, הן בין האברים הראשונים להיות מושפעים מהשינויים התכופים שמביאים אתם עונות המעבר. כאב בתוך האוזן, למרות היותו נפוץ למדי, יכול להיגרם ממגוון רחב של סיבות ועד שתגיעו לרופא, ריכזנו עבורכם כמה טיפים להתמודדות ראשונית.
מקור הכאב
כדי לקבל אבחנה מקיפה ומדויקת יש לגשת לרופא על מנת להיות בטוחים בוודאות כי אתם מעניקים לסובל מהכאב את הטיפול הטוב ביותר. עם זאת, ישנם מספר מקורות אפשריים לכאב בתוך האוזן: דלקת באוזן התיכונה, זיהום בדרכי הנשימה, הפרעות בתפקוד החצוצרה המחברת בין האוזן התיכונה ובין הלוע וחיידקים כגון סטרפטוקוקוס והמופילוס, הם הגורמים הנפוצים ביותר לכאב בתוך האוזן אצל ילדים. במקרים אחרים, ניקוב חור באוזן שהסתבך יכול לגרום לכאבים.

חורים באזניים לילדות וילדים המתלוננים על כאבים לרוב מלווים בהפרשות כך שבמקרה וישנן הפרשות, לעתים הדבר מעיד על תופעה שמקורה במערכת פנימית יותר ולאו דווקא בשל סיבוך חיצוני.

כיצד מבצעים אבחון?

אבחון כאב בתוך האוזן מתבצע באמצעות הסתכלות באוטוסקופ פנאומטרי או באמצעות בדיקת טימפנומטריה. אלו מסייעים לבחון באם תנועת עור התוף נפגעה, באם הצטברו נוזלים מאחורי עור התוף או שמדובר בגורמים נוספים העלולים להביא לירידה זמנית בשמיעה.

מה אפשר לעשות עד שמגיעים לרופא?

כאמור, אבחון רשמי יבוצע רק על ידי רופא. עם זאת, ישנם כמה צעדים בסיסיים שאפשר לבצע עד שמגיעים לרופא.
רצוי להיעזר בקומפרסים חמים באמצעות הספגת מגבת נקייה במים חמימים. את המגבת הראשונה יש לעטוף במגבת נוספת ולהצמיד אותה ברכות ובעדינות לאוזן. אין מדובר בתרופה אלא במזור להרגעת הכאב עד לפנייה אל רופא.
אפשרות נוספת המשמשת להרגעה היא שימוש בשמן זית. יש לחמם את השמן אבל לא יותר מדי, על מנת להימנע מכוויה. טפטוף מעט טיפות לאוזן סביב האזור הכואב יכול לסייע ביצירת הרגעה של הכאב באופן מקומי.
שמן אקליפטוס יכול להיות פתרון זמני ונגיש במקרים של גודש בדרכי הנשימה הגורמים בתורם לכאבים בתעלות או באוזן התיכונה. קל להשיג את השמן והוא מביא להקלה משמעותית. כיצד משתמשים בו? מטפטפים מעט שמן אקליפטוס לסיר עם מים, מחממים את המים (גם כאן, לא יותר מדי) ושואפים את האדים בעדינות.

מה לא לעשות?

בעוד שישנן פעולות שבהחלט יכולות להקל על הילד את הכאב, יש פעולות שיש להימנע מהן בכל מחיר. החשוב ביותר הוא להימנע מהחדרת חפצים כמו קיסמים, צמר גפן או כל אלמנט אחר, במטרה לנקות את האוזן. החפצים המוכנסים אל תוך האוזן יכולים לגרום לנזקים ארוכי טווח.
כך או כך, חשוב להימנע מגרימת נזק אקוטי יותר או נזק כרוני על ידי הזנחה. לפיכך, בכל מקרה של כאב בתוך האוזן חשוב לגשת לרופא בהקדם האפשרי.